• curb your enthusiasm

  2.
  larry david seinfeld dizisini yazarken, george costanza karakterini kendinden esinlenerek yaratmıştır. işte curb your enthusiasm'de bu sebeple bir nevi george costanza belgeselidir. sitcom'lardan farklı bir tarzı olduğu için çok tutmamıştır, fakat çok ince esprilere sahip süper bir kara mizah dizisidir.

  sevenler için ayrıca (bkz: the office)
  8 ... experimental
 • sevişirken gülen kız

  8.
  aklına metüst'ün pazar sevişgenleri karikatürleri gelen kızdır.

  örnek: abi ciddi bir ifadeyle konsantre olmuş işini görürken abla şöyle düşünür "şu surata bak sanki dünyayı kurtarıyor".
  69 -7 ... experimental
 • ergun gunduz

  2.
  HBR maymun dergisinde birçok günümüz çizgi öykücüsünün hocalığını yapmıştır. bunlardan en önemlisi kenan yarar'dır. bir sohbet esnasında kenan yarar hakkında ne düşündüğünü sorduğumuzda "daha eğitimi bitmemişti, acele etti" demişti bir sensei edasıyla. Kenan yarar'ın inanılmaz anatomi bilgisine rağmen bir türlü orantılayamadığı çizgi kalınlıklarını görünce ne demek istediğini nihayet anlayabiliyoruz.
  6 -3 ... experimental
 • fermuar

  12.
  çıkmasıyla beraber lombak'ın satış rakamlarını düşürecek olan dergi, fakat lombak tedbir almakta gecikmemiştir. Penguen'in bu sayısında lombak ekim sayısının 80 sayfa olacağı duyurulmuştur. Rekabet yine bize yarayacaktır.
  8 -2 ... experimental
 • alphabet

  1.
  david lynch kısa filmi. o dönemde ki karısının bir kabusunu anlatan filmde, ablamız rüyasında durmadan alfabeyi saymaktadır, animasyonlarla rüya kısmı canlandırılmıştır (yürüyen,zıplayan,koşan harfler), aralarda da kabus gören ablanın görüntüleri vardır. Özellikle arka plan efektleriyle sinir bozmak için birebirdir.
  10 -1 ... experimental
 • görükle

  34.
  yaşamaya başladığımda ilk düşündüğüm şey görükle'de neden kitapevi yok olmuştu. bu kadar üniversite öğrencisinin yaşadığı bir yerde, her öğrenci ayda en azından 1 kitap okursa, çok güzel satış rakamları da elde edilebilirdi. sonradan anladım, burdaki çoğu insan yılda 1 kitap bile okumuyordu. bu kadar çok üniversite öğrencisinin yaşadığı bir yerde; camlardan kalitesiz müzikler fışkırıyor, erkekler bütün gün bilgisayar oynuyor ve nargile içiyor, kızlar ise televizyon dizilerinden bahsediyor, ya da komşuları hakkında dedikodular yapıyordu.

  görükle aslında öğrencilerin yaşadıkları bir yer olması, etrafının yeşillik olması, üniversiteye yakınlığı ve şehrin gürültüsünden izolasyonuyla çok pastoral, yaşamak için ideal bir yer. Fakat öyle bir ortam oluşmuş ki, kültürel açıdan kendini geliştirmek, dünyasını büyütmek isteyen insanları hapsetmiş. kurallarıyla, dedikodu ortamıyla, sohbetleriyle, jargonuyla, yaşam tarzlarıyla kapalı küçük bir köy atmosferini yıkamamış. umarım bir gün üniversite öğrencilerine yakışan bir hal alır.
  17 -2 ... experimental
 • jack kerouac

  3.
  en ünlü kitabı yolda, lakin en başarılı kitabı zen kaçıkları'dır. beraber vakit geçirdiği, kitaplarında adı geçen diğer beat kuşağı yazarları; william s. burroughs, allen ginsberg ve neal cassady'dir.
  9 -1 ... experimental
 • international youth service

  3.
  Bir nesil pul kolleksiyoncusu olmuştuk sayesinde.
  9 -2 ... experimental
 • tehlikeli oyunlar

  9.
  Karakter isimleri özenle seçilmiştir. Örnek vermek gerekirse:

  abimiz romanda iki kız arasında gidip gelmektedir. bunlardan birinin adı bilge birinin ise sevgi'dir. bilge, okul yıllarından kalma kültürlü lakin başına buyruk bir kadındır. Sevgi ise cahil ama anaçtır. Sorgulanan karşı cinste aranması gerekenin bilgi mi sevgi mi olduğudur.

  bir de emekli albay hüsamettin tambay vardır romanda ki soyadı gibi tam bir bay'dır.

  hikmet benol'un da kendisi gibi olunmasını istemesi tesadüf olmasa gerek.

  özetle ince işlenmiş bir romandır.
  18 -1 ... experimental
 • antimatter

  1.
  Duncan Patterson (ex - Anathema) ve Mick Moss tarafından kurulmuş, depresif müzikler yapan grup.
  9 -1 ... experimental
 • anathema

  60.
  Bass gitaristleri Duncan Patterson gruptan ayrıldıktan sonra, çıkardıkları albümlerle düşüşe geçmişlerdir. Duncan'ın yeni grubu Antimatter ise bayrağı Anathema'dan almış yoluna mükemmel albümlerle devam etmektedir.
  11 -5 ... experimental
 • yeni şeyler getiriyorum