• dino buzzati

  2.
  inanılmaz derece basit bir dile sahip, başarılı öyküler yazan italyan bir yazardır. Öyküleri tıpkı diğer bir italyan yazar olan italo calvino gibi tamamen sembollerle süslüdür, basit bir çocuk öyküsü gibi görünen yazını, ardında bir çok anlam barındırmaktadır.

  Yıllar önce milliyet yayınları ayılar baskını adlı kitabını çocuk kitabı olarak basmış, fakat bu kitap birçok aklı başında kitapevinde dünya edebiyatı reyonunda yeralmıştı. Kitabı okuduğumda, kitapevlerinin değil milliyet yayınlarının hatalı olduğunu anlamıştım. Fakat şirin ayı resimleriyle bezeli bir buzzati kitabı okumak gerçekten zevkliydi, hata için teşekkürlerimi sunuyorum.

  başyapıtı için (bkz: tatar çölü)
  10 ... experimental
 • richard brautigan

  4.
  beat generation yazarlarında genelde özgür seks kavramı yaygın olduğu için her ne kadar aşık olsalar da kıskançlık duygusuna ratlanmaz kitaplarında,(kerouac'ın tüm kadınlar onunla birlikte oluyor diye cassady'i kıskanması dışında), fakat brautigan böyle bir ortamda kıskançlık duygusunu hissetmiş ve kitaplarına sokmuş (bkz: kürtaj), aşırı hassas biridir.

  Bir gün sahilde dolaşırken ölü bir fok balığı görmüş, saatlerce başında dikilip ağlamış, ertesi günde intihar etmiştir. Fok balığı hangi sahilde vardır orasını bilemem.
  10 ... experimental
 • eşekarısı fabrikası

  2.
  tek kelimeyle mükemmel bir kitaptır. üstüne cogito'nun şiddet sayısı okunmalı ve uzun uzun düşünülmelidir.
  11 ... experimental
 • rock laneti

  ?.
  bir çok büyük rock grubuna göndermeler içermektedir. müziğe punk'la başlayıp daha sonra aslında punkların farklı olmak adına tektipleştiklerini farkedip, farklı deryalara yelken açan, bir dönem led zeppelin tarzı uzun sololu rock şarkıları yapan ve en sonunda aman tanrım yaptığımız müzik değil matematik diyerek bu işleri bırakan bir rock star'ın hayatını anlatmaktadır. Güzeldir, okunasıdır.
  7 ... experimental
 • iain banks

  3.
  akıcı dili ve ilginç süprizlerle biten romanlarıyla gönlümüzde taht kurmuştur. Özlü sözlerin değil de duygu anlatımları ve de karakterlerin kendini ifade şekillerinin altını çizdiğim nadir yazarlardandır.

  (bkz: rock laneti)
  6 ... experimental
 • insan postuna bürünmüş köpek

  8.
  kitapta anlatılan aslında samimi ve gerçek halimizin artık görünmez hale geldiği ve de özümüzü sadece kontrolümüzün dışında gerçekleşen ve kötü olaylar karşısında sergilediğimizdir. mesela ne kadar havalı yürüsek, ne kıyafetler giysek, nasıl artist bir duruşa sahip olsak da örneğin azman bir köpek tarafından kovalanırken tamamen doğal halimize döneriz, gerçek oluruz. Hoş kitapta ki kahramanımızın yaptıklarını tasvip etmiyoruz ama o insanların bu hallerini seviyor olmalı ki kurbanlarını bu hale sokmaya bayılıyor.
  8 ... experimental
 • ingvar ambjornsen

  5.
  her ne kadar en popüler kitabı beyaz zenciler olsa da kanımca bu kitabında ki tek başarı belli bir çevreyi iyi betimlemesidir. sanıyorum asıl kendine has bir felsefeye sahip kitabı insan postuna bürünmüş köpektir. dost kitapevi, dost yayınevi olur olmaz yayın haklarını satın almış, artık bunu neyle yapmıştır bilemiyoruz, ve kitaplarını ne yazık ki o keyifsiz dost formatında basmıştır.
  9 -1 ... experimental
 • hazırım deyip 23 dakika sonra aşağı inen insan

  2.
  pimpirikli de olabilir. hazırım der, çıkarken banyonun ışığını kapatır. mutfağa bakar, ocakları kontrol eder, antreye gelir, salona döner, televizyonu kontrol eder, antreye döner, ocağı tekrar kontrol etmek ister, mutfağa döner, tost makinasının fişini kontrol eder, antreye dönerken, banyoya girer bakar sular açık mı diye, mutfağa döner, balkon kapısını kontrol eder, antreye döner, ayakkabılarını giyer, son kez mutfağa bakar, dışarı çıkar, kapıyı kilitler, bir kat iner yeniden yukarı çıkar kapı kilitli mi diye kontrol eder, acaba mutfakta gazı açık mı unuttum diye düşünür yok unutmamışımdır der, döner ve aşağıya yanınıza gelir, selam sabahtan sonra, ilk dediği şey acaba ütünün fişini çektim mi olur.
  6 ... experimental
 • viskiden başka içki içmeyen adam

  4.
  45 derece alkol içeren bir içecek olan viski 5 derecelik biranın 9 katı alkole sahiptir. 18 şişe bira 9 litre eder, bu da 1 litrelik bir viski şişesine denktir. Eğer biranın şişesini 3 YTL'den hesaplarsak, 1 şişe viskiye denk alkol tüketmemiz için gereken miktar 54 YTL olur. Piyasada bu fiyatın altında scotch'lar satılmaktadır. Demek ki aslında viski içmek sadece bir zevk meselesidir, bunun onu bunu sömürmekle ve zenginlikle alakası yoktur ki genelde viski içen insanlar bir kadeh ve çift buzla bırakırlar içmeyi. Bu da gösterir ki daha ucuz içki tüketenlere göre daha az para harcarlar bu işe.

  Tabi 450 euroluk scotch'larda vardır,bourbon olarak da az marka vardır ondan biraz daha pahalı bir taban fiyatı vardır ama bu bir zevk meselesidir, olur, normaldir.
  9 ... experimental
 • türk erkekleri gitsin italyan erkekleri gelsin

  11.
  zamanında akdeniz bölgesini işgal eden italyan kuvvetleri ile çarpışırken şehit olmuş atalarımızın duymadan öldükleri için şanslı oldukları söylem.

  (zorunlu edit: güzel insanlar belirtmek ihtiyacı duymamıştım lakin işim gereği son 3 senemin 1.5 senesi italya'da geçti, yani yorumumun global olup olamamakla bir ilgisi yok. rus kızlarına aşık erkeklerimiz de, italyan erkeklerine aşık kızlarımız da aynı kompleksli ve genellemeci bakış açısına sahiptir. Bunlara gerek yoktur. yeri geldiğinde bir isveçli dünyanın en süper insanı olur, yeri geldiğinde bir aborjin.)
  31 -8 ... experimental
 • cadde kızı

  14.
  bilimsel açıklaması var mı bilmiyorum ama ayakları bir garip kokar. böyle plastik gibi, pis pis. caddede tur atmaktan sürekli olabilir belki.

  bir diğer tümevarım için (bkz: gotik kızların ter kokması)
  7 ... experimental
 • bel altı esprilere erkeklerden önce gülen kız

  16.
  erkek erkeğe müstehcenlik yaşayan kimselerin garipsediği kızlardır.
  9 ... experimental
 • sevgilisini utandıran kız

  1.
  özellikle kalabalık ortamlarda, burası misal bar olur, alışveriş merkezi olur, kavga çıkarmaya bayılan, bak ama herkez bize bakıyor bunu evde konuşuruz, arabada konuşuruz, sonra konuşuruz dedikçe daha da bir çoşan, toplumda bir erkek ile kız kavga ediyorsa kesin erkek hayvandır, kıza yazıktır, önyargısını arkasına alıp çoştukça çoşan bir kiz olabilir mesela.
  10 -1 ... experimental
 • kitap okudukça insanlardan uzaklaşmak

  11.
  sosyalleşmenin önündeki en büyük engel farkındalıktır.
  14 ... experimental
 • sevişirken vivaldi dinleyen erkek

  2.
  eser seçimine göre değerlendirilmesi gereken, hakkında genelleme yapılamayacak erkek. dört mevsim'in hangi kısmını seçtiği önemli, bahar ise ne ala, fakat sonbahar eşliğinde bir sevişme schubert'in bitmeyen senfoni'sine döner.
  11 ... experimental
 • cachaca

  2.
  portekizli abilerin seker kamisindan elde ettikleri suyu kaynattiktan sonra bir kenarda unutup, daha sonra buluncada "oba bakin bu fermante olmus hadi icelim" diyerek kafayı bulmaları sonucunda ortaya cikmistir.
  7 ... experimental
 • caipirinha

  2.
  ulkemizde hala yapilamayan icki. zira rom ile yapılmaz. brezilya'ya özgü bir icki olan cachaca ile yapilir. bir cok marka olan cachaca'nin en kolay bulunan markasi pitu, en guzeliyse 51'dir.
  8 ... experimental
 • mojito

  17.
  Rom ile yapılır. Bacardi'de bir icki cesidi degil bir rom markasıdır, bu sebeple onunla da yapılır. bulamassanız Havana da alternatif olabilir.

  son zamanlarda j&b satış rakamlarını arttırmak için j&b ile de mojito yapılır diye bir reklam kampanyasına girişmiştir, hatta duty free'lerde hos ablalar j&b standlarında mojito hazırlamakta ve tattırmaktaydı bir kaç ay önce.tadi soylemeye gerek yok rezaletti lakin bizim cahil tikilerimiz arasında viski para sembolüdür tandanslı olacak herhalde j&b mojito pek bir ilgi gordu. hatta istanbul'da oldukca kalbur ustu bir mekanda jack ile yapıldığını da gördüm. uzuldum.
  9 ... experimental
 • yalan cevap verilme olasılığı yüksek sorular

  ?.
  national geographic dergisini takvimi için mi aldın ?
  cnbc-e dergisini karton south park karakterleri için mi alıyorsun ?
  boxer dergisini içindeki yazılar için mi alıyorsun ?

  ve

  sözlüğe anket için mi giriyorsun ?
  11 ... experimental
 • anthony burgess

  7.
  bir gün sahafları turlarken, burgess tarafından yazılmış bir ingiliz edebiyatı ders kitabı bulmuştum. romanlarına alışık olduğum için, içinde ödevler ve alıştırmalar olan kitap beni hayli şaşırtmıştı. okuduktan sonra (alıştırmaları da yaptım.) ingiliz dili ve edebiyatında yüksek lisans yapan bir arkadaşıma hediye ettiğim kitap o bölümde elden ele dolaşıyormuş duyduğum kadarıyla. birgün fotokopisi elinize geçerse beni ansanız yeter.
  6 ... experimental
 • yeni şeyler getiriyorum