• californication

  25.
  oldukça başarılı fornication* dizisi. ana karakterimiz Hank, bir nevi modern çağların Bukowski'si. yazıyor, içiyor, ablalarla birlikte oluyor, arada filozofça bir kaç laf ediyor, para pul umurunda değil, keyifli keyifli takılıyor. Dizinin bir diğer karakteri sex and the city'de ki kel abi (charlotte'un kocası olan avukat); lakin kendisi bu dizide mülayyim ev erkekliğini bırakmış, suicide girlse mensup sekreterini mütemadiyen cezalandırmakla meşgul.
  5 ... experimental
 • pier paolo pasolini

  11.
  farklı ve de başarılı bir yönetmen. eğer bir filmdeki tüm oyuncular, tüm sahnelerde ki buna kavga, ölüm, cenaze de dahil, anlamsız bir biçimde sırıtıyorsa biliniz ki bir pasolini filmi izliyorsunuzdur.

  binbir gece masalları'nda herkezin güzelliğine görür görmez aşık olduğu ablayı neden güzel olmayan biriine oynattığını halen anlamamışımdır.
  6 ... experimental
 • jorge luis borges

  12.
  babil kitaplığını oluşturan yazarlardan bir veya birkaçının borges'in kendi olduğu söylenir. takma isimler kullanıp öyküler yazar, daha sonra o öykülerin sadece müdürlüğünü yaptığı kütüphanede olan bir elyazmasından geldiğini söyler. Gizem sever. Yaratır da.

  ülkemizde her yayınevi değiştirdiğinde, aynı öykülerinin yerini sırasını değiştirip değiştirip bir çok kitabını basmışlar bazen sadece bir öyküsü için bizi diğer tüm öykülerini bildiğimiz kitaplara para vermek zorunda bırakmışlardır. Şimdiye kadar okuduğum en güzel derlemesi zamanında can yayınlarının bastığı "yolları çatallanan bahçe" idi.

  son olarak; beethoven'ın sağırlığıyla, borges'in körlüğü arasında bir paralellik mutlaka vardır.
  11 ... experimental
 • hatun milleti ya üşür ya işer

  ?.
  her hangi bir açık hava mekanında olduğunuzu düşünün, misal bu plaj olur, çimen olur, stadyum olur, park olur, bahçe olur. elinizde şarabınız güzel muhabbetler dönmektedir, yanınızda sevgiliniz olur arkadaşınız olur ya da bir grup insansınızdır bunlardan bir kaçı olur, hatun varsa eğer. muhabbetin en güzel yerini özenle denk getirerek;

  - ben üşüdüm, yada,
  - benim lavaboya gitmem lazım, der.

  muhtemelen yakında lavabo ya da battaniye yoktur, bu durumda ya tuvalete pardon lavaboya kadar eşlik edilir ablaya, ya da üşüdüğü için kapalı bir ortama girilir. iki durumda da ortamın güzelliği, havası, büyüsü kaybolur.
  11 -4 ... experimental
 • uyurken gitar çalmak istemek

  3.
  uykunun rem değil rfm(rapid finger movement) döneminde olur.
  5 -1 ... experimental
 • pina colada

  5.
  eğer daha bir leziz ve de daha bir alkollü olsun istiyorsanız içine 4cc'de Pasoa eklemeniz gereken kokteyl.
  4 ... experimental
 • burjuva kemal

  1.
  alıntı yapıldığı şiir;

  trabzondan bir motor açılıyor
  sa-hil-de-ka-la-ba-lık!
  motoru taşlıyorlar
  son perdeye başlıyorlar!
  burjuva kemal'in omuzuna binmiş
  kemal kumandanın kordonuna
  kumandan kahyanın cebine inmiş
  kahya adamlarının donuna
  uluyorlar

  burada bana sanki "burjuva, kemal'in omuzuna binmiş" anlamı daha kuvvetli gibi geldi, zira anlatım o şekilde devam ediyor. Bir de Nazım Hikmet'in Kuvay-i Milliye destanında Atatürk'den övgüyle bahsettiğini düşünürsek, böyle bir hakaret çelişki olacaktır. Tabi burada ne anlatmak istediğini en iyi şair bilir, ben bilmem.

  Atatürk'e hakaret varsa ayıptır, hakaret yoksa, bizim bunu hakaret olarak algılamamız ayıptır.

  edit: başlık başıma kalmış, tam hatırlamıyorum lakin ilk entry Nazım Hikmet'in Atatürk'e biçtiği lakap gibi birşeydi, ben de bunun üzerine böyle bir açıklama yapma ihtiyacı duymuştum. hörmetler.
  15 -5 ... experimental
 • bir üniversite öğrencisinde olması gerekenler

  18.
  bilinç.
  10 ... experimental
 • nichtzsche

  ?.
  almanya'da hafif nazi-punk tarzında bir grubun bu laf oyunuyla ilgili bir şarkısı vardı, "nietzche ... nicht che" diye.
  6 ... experimental
 • friedrich wilhelm nietzsche

  192.
  notlarını beyin fırtınası esnasında yazdığı, ve sonra da yayınladığı için, kitaplarında bir çok çelişkili fikir vardır. geneline bakmassanız eğer, iki farklı kitabından iki cümleyi çıkarıp bunların taban tabana zıt olduğunu görebilirsiniz. bu sebeple tehlikeli bir yazardır, anlayana faydası, anlamayana zararı vardır.
  9 ... experimental
 • martini

  16.
  sanıldığının aksine amerikan değil italyan içkisidir. hatta martini adını içkiyi üreten martini firmasından alır. bu şirketin yönetim merkezi torino'dadır.
  6 -1 ... experimental
 • spumante

  1.
  italyan köpüklü şaraplarının genel adı, mango bölgesi üzümlerinden yapılanı makbuldür. Martini markası altında üretilenleri tavsiye edilir.
  6 ... experimental
 • gorgonzola dolce

  1.
  özellikle incirle yendiğinde mutluluk hormonu salgılatan, her tür meyva tabağının yanına eklenebilecek, özellikle italyanların spumante dediği köpüklü şarapla leziz olan peynir çeşidi.
  5 ... experimental
 • gorgonzola

  4.
  Bu peynirin bir de tatlı olanı vardır. (bkz: gorgonzola dolce)
  4 ... experimental
 • götü demir kaydırakta kayarken yanmış nesil

  15.
  salıncakta adam gibi sallanmak varken, kendi etrafında dönüp saçlarını salıncağın demirlerine sıkıştırmış nesildir aynı zamanda.
  12 -1 ... experimental
 • camembert

  2.
  kokusunu duymamak için yanında şarap içilen leziz peynir.
  5 ... experimental
 • cordon bleu

  3.
  tavukla ya da danayla yapılan, içine orjinalinde domuz pastırması ve camembert konulan güzel yemek. THY uçuşlarında bunun kaşar ve pastırmalı versiyonunu yemek için, hosteslerin "chicken or pasta ?" sorusuna chicken cevabını vermeniz kafidir. Dana etiyle yapılan versiyonu, kırmızı şarapla, tavukla yapılan versiyonu buğday birasıyla tavsiye edilir.
  12 -1 ... experimental
 • bilgi içerikli entry

  47.
  sol frame'de sayfa her yenilendiğinde biraz daha aşağıya kayan ve en sonunda gözden kaybolan, ait olduğu başlıkta en fazla 5 entry bulunan, ne artı ne eksi oy alan, anket olmayan, polemik olmayan, forum olmayan entry'lerdir. Lakin ilginçtir ki ait olduğu sözlüğe en çok yeni okur getiren, en çok aratılan entry'lerdir aynı zamanda. Her 10 forum, anket, polemik entry'sine karşılık 3 tane bunlardan girse her yazar, ne de güzel olur halbuki.
  7 ... experimental
 • godel escher bach

  4.
  yıllar yıllar önce, çok beğendiğim bir gitar pedalı için biriktirdiğim para cebimde, dost kitapevi'nin önünde arkadaşımı beklerken, arkadaşımın gecikmesi üzerine içeri girip, yabancı kitaplar reyonunda gördüğüm, aşık olduğum ve cebimde ki pedal parasıyla (o zamanlar hem kitabın türkçe baskısı çıkmamış hem de internet olmadığından yurtdışından kitap sipariş etmek diye birşey bilmiyoruz, doğal olarak orjinal kitaplar inanılmaz pahalı) aldığım tuğla gibi kitap.

  temel olarak yapay zekanın gerçekleştirilebilme olasılığı üzerine yazılmış, fakat bu bağlamda godel paradokslarına, bach fuglarına, escher'in sonsuzluk ve imkansızlık çizimlerine, zen koanları şeklinde gelişen diyaloglar ile bakan bir şaheserdir.

  Belirtildiği gibi okunması, hele ingilizce okunması ömürden ömür götürür, fakat her okuma seansı sonrası başınızı yastığa koyduğunuzda aslında o yastığa her seferinde başka bir baş koyduğunuzu hissettirir.
  9 ... experimental
 • par fabian lagerkvist

  ?.
  cüce isimli romanı mutlaka okunmalıdır. Ülkemizde basılan 3 kitabının da (ki çok kötü bir baskı kalitesine sahiptiler) yıllar önce baskıları tükenmiş, yeni basımlarıda yapılmamıştır, ama devir internet devri bir yerlerden mutlaka bulunacaktır aranınca.
  7 ... experimental
 • yeni şeyler getiriyorum