• kas telleri

  ?.
  şekil hafızalı alaşımlar'dan üretilmiş bir teldir. çalışma prensibi oldukça basittir, üretildiğinde ilk boyu kısa olan bu tel, belli bir kuvvetle uzar ve ısıtıldığında yeniden kısalır. ısıtma metodu olarak genelde üzerinden geçirilen elektrik akımı kullanılır. kaslarımız da aynı prensiple çalışdığından, insan vücudunu modellerken kullanımı çok pratiktir.
  3 ... experimental
 • şekil hafızalı alaşımlar

  ?.
  belli işlemlerle verilen ilk şeklini, deforme olsalar bile sıcaklık ile yeniden kazanan malzeme.

  örneğin uydularda bulunan dev çanak antenler, bu malzemeden yapılır, fırlatma sırasında küçük bir kutuya tıpkı bir çarşaf gibi dürülüp yerleştirilen anten, uydu yörüngeye girdiğinde radyasyon ile ısınarak çanak şeklini alır.

  japonlar aynı malzeme ile vücut ısısına göre dikleşip çıkardığınızda normale dönen sütyen yapmışlardı.

  robot biliminde en çok kullanılan uygulaması için (bkz: kas telleri)
  5 ... experimental
 • karısının açık giyinmesine ses çıkarmayan erkek

  76.
  eşini taşıyabilen erkektir.
  6 -3 ... experimental
 • sevgiliye hediye alırken satıcıya kur yapan insan

  ?.
  aslında kur yapan değil, yapılan insandır, tabi istisnalar kaideyi bozmaz. ne hikmettir bilinmez, ne zaman örneğin bir kadın giyim ya da kozmetik mağazasına gitseniz, ve de kız arkadaşınıza hediye almak isteseniz, aldığınız hediyenin fiyatına doğru orantılı olarak size kur yapılır. hele bir de cidden uğraşıyorsanız hediyeyle, sanıyorum işte o an ideal erkek arkadaş figürüne bürünüyorsunuz gözlerinde.

  peşinen edit : kimseye bir sataşmada, ya da aşağılamada bulunmuyorum. sadece bir çok kızdan duyduğum, şık bir giyim mağazasında etek bakan bir erkeğin o an için çok çekici olduğudur. mağazadan çıkınca yine aynı mal oluyoruz o ayrı*.
  3 ... experimental
 • vehicle dynamics international

  ?.
  aboneyseniz, ofisinizi dergi dışında bir çok afiş, davetiye, takvim, sticker ve de aynı yayın grubuna ait dergilerle dolduran çevre düşmanı dergi. ayrıca vehicle dynamics expo'yu düzenler.
  2 ... experimental
 • uçak nasıl uçar sorunsalı

  4.
  en basit halde şööle anlatılabilir:

  bir akışkan olan hava da tıpkı her akışkan gibi temel bir prensibe sahiptir, bu da, hızı artınca basıncı düşer, hızı azalınca basıncı artar. kanat öyle bir şekilde tasarlanmıştır ki (bkz: damla geometrisi), karşıdan gelen havanın üstünden yüksek hızla, altından ise düşük hızla akmasını sağlar, e böyle olunca nolur. kanadın altından akan düşük hızlı hava yüksek basınç, üstünden akan yüksek hızlı hava ise düşük basınca sahip olur. arada oluşan basınç farkı nedeniyle uçak havalanır.
  4 ... experimental
 • pazar günü cumadayım tabelası asan esnaf

  3.
  müslümanken hristiyanlığa geçmiş, pazar kiliseye giderken, o da cemaatla yapılan ibadet bu da diye düşünüp, eski alışkanlık cumaya gidiyorum demiştir.
  3 ... experimental
 • jack e aşık olup sawyer la olmak

  5.
  sawyer'a verip, jack'le evlenmek.
  5 -1 ... experimental
 • avrupa nın pkk yi terör örgütü olarak görmemesi

  25.
  batının sadece teknolojisini almamız, ahlakına bulaşmamamız lafını doğrular nitelikte olmuştur.
  5 ... experimental
 • genetik algoritma

  2.
  optimizasyon metodudur, severiz. en basit tanımı saldım çayıra mevlam kayıra'dır.
  5 ... experimental
 • yapay sinir ağları

  3.
  von neumann'dan farklı olarak tıpkı plclerdeki gibi paralel bir akış yapısı olduğu için programlarken, parametrelerin ucunun bucağının kesilmediği, döngülerinde aylarca kaybolduğunuz, sonunda da mutlaka hata veren, ismindeki sinirin neural değil de anger'dan geldiğine emin olduğum programlama metodu.
  5 ... experimental
 • yapay zeka

  13.
  canlıların beyinlerine benzer şekilde çalışan elektronik beyinlere verilen isim. genel kanı bunun hep insan beyni olduğudur fakat başlangıç düzeyi olarak farklı canlılar üstünde de çalışmalar yapılabilir. Örneğin sadece bir schmitt triger devresi kullanarak hamam böceği beyni yapmışlığımız vardır. Burada muhtemelen böceklerin zekası var mı sorusu gelecektir, lakin zeka'nın özüne indiğimizde aslında bizim günlük dilde kullandığımızdan farklı anlamlarla karşılaşırız. Örneğin, belli durumlarda belli davranışlar sergileyerek hayatta kalmamızı sağlayan dürtüde aynı zamanda ilkel bir zekadır. bu bağlamda aslında rüzgarı algılayıp ters yöne kaçan veya ışık algıladığında karanlığa koşan hamam böceği'de kendi boyutunda zekidir.
  5 ... experimental
 • fuzzy logic

  7.
  türkçesi bulanık mantıkdır. türkçe çevirisi çok anlamlıdır, zira tanımı kendi içinde barındırır. durumları sadece doğru ve yanlış olarak anlamamak anlamına gelir ki bunu bilimsel olarak şu şekilde tarif edebiliriz; normal elektrik devrelerinde 0'lar ve 1'ler vardır, genelde 0 devreden elektrik geçmediğini, 1 ise belli bir voltaj(genelde +5V) geçtiğini belirtir. Örneğin şu an kullandığınız bilgisayar bile tamamen bu mantıkla çalışır. Oysa bulanık mantık kullanan devrelerde sadece doğru ve yanlışlar değil arada ki durumlarda vardır, böylece bir bit'i farklı değerlerle doldurabilirsiniz, ki daha çok eğrilerle tanımlanır bu aralık. Misal, 0 ve 5 volt yerine gidip 3 volt değerine bir aktivite atayabilirsiniz. insan beyni de böyle çalıştığı için, bulanık mantık yapay zeka uygulamalarında kullanılması mutlak olan, lakin devreleri normal devrelere göre pahalı olan bir sistemdir.
  6 ... experimental
 • mekatronik

  11.
  mesleğiniz olarak söylediğinizde, insanların genelde saygıyla ama anlam veremeden suratınıza baktığı mühendislik dalı. bilmeyenlere her zaman aynı örnekle açıklarım, burada da aynı örneği vereyim ki genç mekatronikçilerde aynı zorluklarla karşılaşmasın.

  mesela arabanın yağmur yağınca kendiliğinden çalışan sileceğini düşünün, makina mühendisi siz tuşa bastığınızda çalışan bir silecek tasarlayabilir. Elektronikçi ise yağmur yağdığında bunu algılayıp +5 volt çıktı veren bir algılayıcı tasarlayabilir. Bu ikisini birleştirip yağmur yağdığında çalışan sileceği ise mekatronikçi tasarlar. tabi ki bu kadar basit sistemler olduğu kadar nice kompleks sistemler, yapay zekalar, bulanık mantıklar da vardır.

  genel itibarı ile iki aşaması vardır, biri modelleme diğeri ise kontroldür. modelleme esnasında mekanik sistemi modeller, kontrol aşamasında ise bu sistemin algılayıcılar ve de kontrol amaçlı kullandığınız devre veya mikroçip ile kontrol edilmesini sağlarsınız.

  ülkemizde yeni gelişen bir bilimdir. sadece büyük şirketlerin argelerinde gerçek anlamda bir mekatronik mühendisi olarak çalışabilirsiniz. şu anda ülkemiz daha çok modelleme seviyesindedir, kontrol kısmı yurtdışı tandanslıdır.

  Bir de her gelişmekte olan ülkede olduğu gibi, eğer mekatronikçiyseniz bir ayağınız yurtdışında olmak zorundadır.
  6 ... experimental
 • grandmother

  1.
  david lynch kısa filmi. aynı zamanda bir çok günümüz komedi dizisinde içinden sahneler çekilip ne zaman bir sanat filmiyle dalga geçilmek istense kullanılmıştır.

  --spoiler--
  Konusu özetle, mutsuz bir ailede yetişen çocuğun bir gün sıkılıp bahçede dolaşırken çığlık atan bir tohum bulup bunu yatağına ekmesi, ve yatağında bir yumurtanın büyüyüp, içinden çıkan ninenin çocuğa sevgi vermesidir.

  konu olarak eraserhead'i andırmaktadır, muhtemelen eraserhead fikri bu filmi çekilirken doğmuş, sonra da bütçe bulunduğunda hayata geçirilmiştir.
  --spoiler--
  3 ... experimental
 • six figures getting sick

  ?.
  david lynch tarafından çekilmiş animasyon. sabit bir zemin üstünde belirsiz bir şekilde duran altı adet insan figürü var, ve bunlar sırayla kusuyorlar, bu arada arkadan sürekli bir ambulans sesi geliyor. son derece akıllara zarar, lynch'in ileride başımıza ne işler açacağının sinyallerini ambulans sesi olarak veren yönetmenin ilk filmi.
  5 ... experimental
 • david lynch

  32.
  Sayesinde kırmızı ruj sürmüş kadın dudağından korkar olduğum dahi yönetmen. öğrenciliğinde Six Figures Getting Sick adlı bir animasyon çeker, bu animasyonla katıldığı yarışmayı kazanarak ilk kamerasını alır, bu kamerayla eski eşinin başrolde oynadığı alphabet'i çeker, daha sonra grandmother ve amputee gelir. Bu kısa filmler sonrası ilk uzun metraj filmi olan eraserhead'i çeker ve gerisi gelir.

  kanımca filmografisinde dune dışında başarısız bir film yoktur. twin peaks büyük kitleler tarafından tanınıp yüksek bütçeyle kült filmler çekmesine olanak sağlamıştır, fakat bu dizinin sadece ilk sezonunu lynch yönetmiştir.

  Bir de tabi lynch denince filmlerine en az onun kadar katkısı olan bir diğer isim için (bkz: angelo badalamenti)
  6 ... experimental
 • ahmet haşim

  41.
  henüz daha 10'lu yaşlarındayken, babası bir göreve gider ve haşim ile annesini yanlız bırakır. bu dönemde annesi fenalaşır ve ölür. haşim bir kaç gün evde annesinin cesediyle yaşar, babası eve döndüğünde ceset kokmaya başlamıştır, bunun üstüne çocuk bu travmayı atlatsın diye haşim'i alan babası bağdat'tan istanbul'a taşınır. sanıyorum ki haşim travmayı atlatamaz.
  8 ... experimental
 • tinto brass

  21.
  herşeyin anlaşılmazına saygı duyduğumuz yıllarda, film festivallerinde bütün gün fransızca altyazısız (ki zaten kimse konuşmuyor) filmleri izlemekten yorulduğumuz anlarda, birden araya filmleri giren, filmleri sanat olarak algılandığı için şükrettiğimiz yönetmen. Ey tinto brass sen olmasan ne olurdu, kendini sanat filmlerine vermiş genç bünyelerin hali. ayrıca iki dönemi vardır; gençlik-büyük popo ve olgunluk-daha büyük popo dönemi.
  8 -1 ... experimental
 • family guy

  57.
  ülkemizde çok geç yayınlanmaya başlamış, aslında 1999 yılında başlayan, "when you wish upon a weinstein" adlı bölümü musevilerle ciddi anlamda dalga geçince yayından kaldırılan, 3 sene sonra geri dönen, mizah anlayışına bayıldığım dizi. seth mcfarlene tarafından yazılmakta ve seslendirilmektedir. Herkez gibi benim de favorim olan stewie karakterinin ingiliz aksanıyla "I like you, when the world is mine, your death shall be quick and painless" dediği an belleklere kazınmıştır.
  4 ... experimental
 • yeni şeyler getiriyorum