• martini

  16.
  sanıldığının aksine amerikan değil italyan içkisidir. hatta martini adını içkiyi üreten martini firmasından alır. bu şirketin yönetim merkezi torino'dadır.
  6 -1 ... experimental
 • spumante

  1.
  italyan köpüklü şaraplarının genel adı, mango bölgesi üzümlerinden yapılanı makbuldür. Martini markası altında üretilenleri tavsiye edilir.
  6 ... experimental
 • gorgonzola dolce

  1.
  özellikle incirle yendiğinde mutluluk hormonu salgılatan, her tür meyva tabağının yanına eklenebilecek, özellikle italyanların spumante dediği köpüklü şarapla leziz olan peynir çeşidi.
  5 ... experimental
 • gorgonzola

  4.
  Bu peynirin bir de tatlı olanı vardır. (bkz: gorgonzola dolce)
  4 ... experimental
 • götü demir kaydırakta kayarken yanmış nesil

  15.
  salıncakta adam gibi sallanmak varken, kendi etrafında dönüp saçlarını salıncağın demirlerine sıkıştırmış nesildir aynı zamanda.
  12 -1 ... experimental
 • camembert

  2.
  kokusunu duymamak için yanında şarap içilen leziz peynir.
  5 ... experimental
 • cordon bleu

  2.
  tavukla ya da danayla yapılan, içine orjinalinde domuz pastırması ve camembert konulan güzel yemek. THY uçuşlarında bunun kaşar ve pastırmalı versiyonunu yemek için, hosteslerin "chicken or pasta ?" sorusuna chicken cevabını vermeniz kafidir. Dana etiyle yapılan versiyonu, kırmızı şarapla, tavukla yapılan versiyonu buğday birasıyla tavsiye edilir.
  12 -1 ... experimental
 • bilgi içerikli entry

  47.
  sol frame'de sayfa her yenilendiğinde biraz daha aşağıya kayan ve en sonunda gözden kaybolan, ait olduğu başlıkta en fazla 5 entry bulunan, ne artı ne eksi oy alan, anket olmayan, polemik olmayan, forum olmayan entry'lerdir. Lakin ilginçtir ki ait olduğu sözlüğe en çok yeni okur getiren, en çok aratılan entry'lerdir aynı zamanda. Her 10 forum, anket, polemik entry'sine karşılık 3 tane bunlardan girse her yazar, ne de güzel olur halbuki.
  7 ... experimental
 • godel escher bach

  4.
  yıllar yıllar önce, çok beğendiğim bir gitar pedalı için biriktirdiğim para cebimde, dost kitapevi'nin önünde arkadaşımı beklerken, arkadaşımın gecikmesi üzerine içeri girip, yabancı kitaplar reyonunda gördüğüm, aşık olduğum ve cebimde ki pedal parasıyla (o zamanlar hem kitabın türkçe baskısı çıkmamış hem de internet olmadığından yurtdışından kitap sipariş etmek diye birşey bilmiyoruz, doğal olarak orjinal kitaplar inanılmaz pahalı) aldığım tuğla gibi kitap.

  temel olarak yapay zekanın gerçekleştirilebilme olasılığı üzerine yazılmış, fakat bu bağlamda godel paradokslarına, bach fuglarına, escher'in sonsuzluk ve imkansızlık çizimlerine, zen koanları şeklinde gelişen diyaloglar ile bakan bir şaheserdir.

  Belirtildiği gibi okunması, hele ingilizce okunması ömürden ömür götürür, fakat her okuma seansı sonrası başınızı yastığa koyduğunuzda aslında o yastığa her seferinde başka bir baş koyduğunuzu hissettirir.
  9 ... experimental
 • par fabian lagerkvist

  2.
  cüce isimli romanı mutlaka okunmalıdır. Ülkemizde basılan 3 kitabının da (ki çok kötü bir baskı kalitesine sahiptiler) yıllar önce baskıları tükenmiş, yeni basımlarıda yapılmamıştır, ama devir internet devri bir yerlerden mutlaka bulunacaktır aranınca.
  7 ... experimental
 • dino buzzati

  2.
  inanılmaz derece basit bir dile sahip, başarılı öyküler yazan italyan bir yazardır. Öyküleri tıpkı diğer bir italyan yazar olan italo calvino gibi tamamen sembollerle süslüdür, basit bir çocuk öyküsü gibi görünen yazını, ardında bir çok anlam barındırmaktadır.

  Yıllar önce milliyet yayınları ayılar baskını adlı kitabını çocuk kitabı olarak basmış, fakat bu kitap birçok aklı başında kitapevinde dünya edebiyatı reyonunda yeralmıştı. Kitabı okuduğumda, kitapevlerinin değil milliyet yayınlarının hatalı olduğunu anlamıştım. Fakat şirin ayı resimleriyle bezeli bir buzzati kitabı okumak gerçekten zevkliydi, hata için teşekkürlerimi sunuyorum.

  başyapıtı için (bkz: tatar çölü)
  10 ... experimental
 • richard brautigan

  4.
  beat generation yazarlarında genelde özgür seks kavramı yaygın olduğu için her ne kadar aşık olsalar da kıskançlık duygusuna ratlanmaz kitaplarında,(kerouac'ın tüm kadınlar onunla birlikte oluyor diye cassady'i kıskanması dışında), fakat brautigan böyle bir ortamda kıskançlık duygusunu hissetmiş ve kitaplarına sokmuş (bkz: kürtaj), aşırı hassas biridir.

  Bir gün sahilde dolaşırken ölü bir fok balığı görmüş, saatlerce başında dikilip ağlamış, ertesi günde intihar etmiştir. Fok balığı hangi sahilde vardır orasını bilemem.
  10 ... experimental
 • eşekarısı fabrikası

  2.
  tek kelimeyle mükemmel bir kitaptır. üstüne cogito'nun şiddet sayısı okunmalı ve uzun uzun düşünülmelidir.
  11 ... experimental
 • rock laneti

  2.
  bir çok büyük rock grubuna göndermeler içermektedir. müziğe punk'la başlayıp daha sonra aslında punkların farklı olmak adına tektipleştiklerini farkedip, farklı deryalara yelken açan, bir dönem led zeppelin tarzı uzun sololu rock şarkıları yapan ve en sonunda aman tanrım yaptığımız müzik değil matematik diyerek bu işleri bırakan bir rock star'ın hayatını anlatmaktadır. Güzeldir, okunasıdır.
  8 ... experimental
 • iain banks

  3.
  akıcı dili ve ilginç süprizlerle biten romanlarıyla gönlümüzde taht kurmuştur. Özlü sözlerin değil de duygu anlatımları ve de karakterlerin kendini ifade şekillerinin altını çizdiğim nadir yazarlardandır.

  (bkz: rock laneti)
  7 ... experimental
 • insan postuna bürünmüş köpek

  8.
  kitapta anlatılan aslında samimi ve gerçek halimizin artık görünmez hale geldiği ve de özümüzü sadece kontrolümüzün dışında gerçekleşen ve kötü olaylar karşısında sergilediğimizdir. mesela ne kadar havalı yürüsek, ne kıyafetler giysek, nasıl artist bir duruşa sahip olsak da örneğin azman bir köpek tarafından kovalanırken tamamen doğal halimize döneriz, gerçek oluruz. Hoş kitapta ki kahramanımızın yaptıklarını tasvip etmiyoruz ama o insanların bu hallerini seviyor olmalı ki kurbanlarını bu hale sokmaya bayılıyor.
  8 ... experimental
 • ingvar ambjornsen

  5.
  her ne kadar en popüler kitabı beyaz zenciler olsa da kanımca bu kitabında ki tek başarı belli bir çevreyi iyi betimlemesidir. sanıyorum asıl kendine has bir felsefeye sahip kitabı insan postuna bürünmüş köpektir. dost kitapevi, dost yayınevi olur olmaz yayın haklarını satın almış, artık bunu neyle yapmıştır bilemiyoruz, ve kitaplarını ne yazık ki o keyifsiz dost formatında basmıştır.
  9 -1 ... experimental
 • hazırım deyip 23 dakika sonra aşağı inen insan

  13.
  pimpirikli de olabilir. hazırım der, çıkarken banyonun ışığını kapatır. mutfağa bakar, ocakları kontrol eder, antreye gelir, salona döner, televizyonu kontrol eder, antreye döner, ocağı tekrar kontrol etmek ister, mutfağa döner, tost makinasının fişini kontrol eder, antreye dönerken, banyoya girer bakar sular açık mı diye, mutfağa döner, balkon kapısını kontrol eder, antreye döner, ayakkabılarını giyer, son kez mutfağa bakar, dışarı çıkar, kapıyı kilitler, bir kat iner yeniden yukarı çıkar kapı kilitli mi diye kontrol eder, acaba mutfakta gazı açık mı unuttum diye düşünür yok unutmamışımdır der, döner ve aşağıya yanınıza gelir, selam sabahtan sonra, ilk dediği şey acaba ütünün fişini çektim mi olur.
  6 ... experimental
 • viskiden başka içki içmeyen adam

  4.
  45 derece alkol içeren bir içecek olan viski 5 derecelik biranın 9 katı alkole sahiptir. 18 şişe bira 9 litre eder, bu da 1 litrelik bir viski şişesine denktir. Eğer biranın şişesini 3 YTL'den hesaplarsak, 1 şişe viskiye denk alkol tüketmemiz için gereken miktar 54 YTL olur. Piyasada bu fiyatın altında scotch'lar satılmaktadır. Demek ki aslında viski içmek sadece bir zevk meselesidir, bunun onu bunu sömürmekle ve zenginlikle alakası yoktur ki genelde viski içen insanlar bir kadeh ve çift buzla bırakırlar içmeyi. Bu da gösterir ki daha ucuz içki tüketenlere göre daha az para harcarlar bu işe.

  Tabi 450 euroluk scotch'larda vardır,bourbon olarak da az marka vardır ondan biraz daha pahalı bir taban fiyatı vardır ama bu bir zevk meselesidir, olur, normaldir.
  9 ... experimental
 • türk erkekleri gitsin italyan erkekleri gelsin

  11.
  zamanında akdeniz bölgesini işgal eden italyan kuvvetleri ile çarpışırken şehit olmuş atalarımızın duymadan öldükleri için şanslı oldukları söylem.

  (zorunlu edit: güzel insanlar belirtmek ihtiyacı duymamıştım lakin işim gereği son 3 senemin 1.5 senesi italya'da geçti, yani yorumumun global olup olamamakla bir ilgisi yok. rus kızlarına aşık erkeklerimiz de, italyan erkeklerine aşık kızlarımız da aynı kompleksli ve genellemeci bakış açısına sahiptir. Bunlara gerek yoktur. yeri geldiğinde bir isveçli dünyanın en süper insanı olur, yeri geldiğinde bir aborjin.)
  31 -8 ... experimental
 • yeni şeyler getiriyorum