• yapay sinir ağları

  3.
  von neumann'dan farklı olarak tıpkı plclerdeki gibi paralel bir akış yapısı olduğu için programlarken, parametrelerin ucunun bucağının kesilmediği, döngülerinde aylarca kaybolduğunuz, sonunda da mutlaka hata veren, ismindeki sinirin neural değil de anger'dan geldiğine emin olduğum programlama metodu.
  5 ... experimental
 • yapay zeka

  11.
  canlıların beyinlerine benzer şekilde çalışan elektronik beyinlere verilen isim. genel kanı bunun hep insan beyni olduğudur fakat başlangıç düzeyi olarak farklı canlılar üstünde de çalışmalar yapılabilir. Örneğin sadece bir schmitt triger devresi kullanarak hamam böceği beyni yapmışlığımız vardır. Burada muhtemelen böceklerin zekası var mı sorusu gelecektir, lakin zeka'nın özüne indiğimizde aslında bizim günlük dilde kullandığımızdan farklı anlamlarla karşılaşırız. Örneğin, belli durumlarda belli davranışlar sergileyerek hayatta kalmamızı sağlayan dürtüde aynı zamanda ilkel bir zekadır. bu bağlamda aslında rüzgarı algılayıp ters yöne kaçan veya ışık algıladığında karanlığa koşan hamam böceği'de kendi boyutunda zekidir.
  5 ... experimental
 • fuzzy logic

  7.
  türkçesi bulanık mantıkdır. türkçe çevirisi çok anlamlıdır, zira tanımı kendi içinde barındırır. durumları sadece doğru ve yanlış olarak anlamamak anlamına gelir ki bunu bilimsel olarak şu şekilde tarif edebiliriz; normal elektrik devrelerinde 0'lar ve 1'ler vardır, genelde 0 devreden elektrik geçmediğini, 1 ise belli bir voltaj(genelde +5V) geçtiğini belirtir. Örneğin şu an kullandığınız bilgisayar bile tamamen bu mantıkla çalışır. Oysa bulanık mantık kullanan devrelerde sadece doğru ve yanlışlar değil arada ki durumlarda vardır, böylece bir bit'i farklı değerlerle doldurabilirsiniz, ki daha çok eğrilerle tanımlanır bu aralık. Misal, 0 ve 5 volt yerine gidip 3 volt değerine bir aktivite atayabilirsiniz. insan beyni de böyle çalıştığı için, bulanık mantık yapay zeka uygulamalarında kullanılması mutlak olan, lakin devreleri normal devrelere göre pahalı olan bir sistemdir.
  6 ... experimental
 • mekatronik

  11.
  mesleğiniz olarak söylediğinizde, insanların genelde saygıyla ama anlam veremeden suratınıza baktığı mühendislik dalı. bilmeyenlere her zaman aynı örnekle açıklarım, burada da aynı örneği vereyim ki genç mekatronikçilerde aynı zorluklarla karşılaşmasın.

  mesela arabanın yağmur yağınca kendiliğinden çalışan sileceğini düşünün, makina mühendisi siz tuşa bastığınızda çalışan bir silecek tasarlayabilir. Elektronikçi ise yağmur yağdığında bunu algılayıp +5 volt çıktı veren bir algılayıcı tasarlayabilir. Bu ikisini birleştirip yağmur yağdığında çalışan sileceği ise mekatronikçi tasarlar. tabi ki bu kadar basit sistemler olduğu kadar nice kompleks sistemler, yapay zekalar, bulanık mantıklar da vardır.

  genel itibarı ile iki aşaması vardır, biri modelleme diğeri ise kontroldür. modelleme esnasında mekanik sistemi modeller, kontrol aşamasında ise bu sistemin algılayıcılar ve de kontrol amaçlı kullandığınız devre veya mikroçip ile kontrol edilmesini sağlarsınız.

  ülkemizde yeni gelişen bir bilimdir. sadece büyük şirketlerin argelerinde gerçek anlamda bir mekatronik mühendisi olarak çalışabilirsiniz. şu anda ülkemiz daha çok modelleme seviyesindedir, kontrol kısmı yurtdışı tandanslıdır.

  Bir de her gelişmekte olan ülkede olduğu gibi, eğer mekatronikçiyseniz bir ayağınız yurtdışında olmak zorundadır.
  6 ... experimental
 • grandmother

  1.
  david lynch kısa filmi. aynı zamanda bir çok günümüz komedi dizisinde içinden sahneler çekilip ne zaman bir sanat filmiyle dalga geçilmek istense kullanılmıştır.

  --spoiler--
  Konusu özetle, mutsuz bir ailede yetişen çocuğun bir gün sıkılıp bahçede dolaşırken çığlık atan bir tohum bulup bunu yatağına ekmesi, ve yatağında bir yumurtanın büyüyüp, içinden çıkan ninenin çocuğa sevgi vermesidir.

  konu olarak eraserhead'i andırmaktadır, muhtemelen eraserhead fikri bu filmi çekilirken doğmuş, sonra da bütçe bulunduğunda hayata geçirilmiştir.
  --spoiler--
  3 ... experimental
 • six figures getting sick

  ?.
  david lynch tarafından çekilmiş animasyon. sabit bir zemin üstünde belirsiz bir şekilde duran altı adet insan figürü var, ve bunlar sırayla kusuyorlar, bu arada arkadan sürekli bir ambulans sesi geliyor. son derece akıllara zarar, lynch'in ileride başımıza ne işler açacağının sinyallerini ambulans sesi olarak veren yönetmenin ilk filmi.
  5 ... experimental
 • david lynch

  32.
  Sayesinde kırmızı ruj sürmüş kadın dudağından korkar olduğum dahi yönetmen. öğrenciliğinde Six Figures Getting Sick adlı bir animasyon çeker, bu animasyonla katıldığı yarışmayı kazanarak ilk kamerasını alır, bu kamerayla eski eşinin başrolde oynadığı alphabet'i çeker, daha sonra grandmother ve amputee gelir. Bu kısa filmler sonrası ilk uzun metraj filmi olan eraserhead'i çeker ve gerisi gelir.

  kanımca filmografisinde dune dışında başarısız bir film yoktur. twin peaks büyük kitleler tarafından tanınıp yüksek bütçeyle kült filmler çekmesine olanak sağlamıştır, fakat bu dizinin sadece ilk sezonunu lynch yönetmiştir.

  Bir de tabi lynch denince filmlerine en az onun kadar katkısı olan bir diğer isim için (bkz: angelo badalamenti)
  6 ... experimental
 • ahmet haşim

  41.
  henüz daha 10'lu yaşlarındayken, babası bir göreve gider ve haşim ile annesini yanlız bırakır. bu dönemde annesi fenalaşır ve ölür. haşim bir kaç gün evde annesinin cesediyle yaşar, babası eve döndüğünde ceset kokmaya başlamıştır, bunun üstüne çocuk bu travmayı atlatsın diye haşim'i alan babası bağdat'tan istanbul'a taşınır. sanıyorum ki haşim travmayı atlatamaz.
  8 ... experimental
 • tinto brass

  20.
  herşeyin anlaşılmazına saygı duyduğumuz yıllarda, film festivallerinde bütün gün fransızca altyazısız (ki zaten kimse konuşmuyor) filmleri izlemekten yorulduğumuz anlarda, birden araya filmleri giren, filmleri sanat olarak algılandığı için şükrettiğimiz yönetmen. Ey tinto brass sen olmasan ne olurdu, kendini sanat filmlerine vermiş genç bünyelerin hali. ayrıca iki dönemi vardır; gençlik-büyük popo ve olgunluk-daha büyük popo dönemi.
  8 -1 ... experimental
 • family guy

  55.
  ülkemizde çok geç yayınlanmaya başlamış, aslında 1999 yılında başlayan, "when you wish upon a weinstein" adlı bölümü musevilerle ciddi anlamda dalga geçince yayından kaldırılan, 3 sene sonra geri dönen, mizah anlayışına bayıldığım dizi. seth mcfarlene tarafından yazılmakta ve seslendirilmektedir. Herkez gibi benim de favorim olan stewie karakterinin ingiliz aksanıyla "I like you, when the world is mine, your death shall be quick and painless" dediği an belleklere kazınmıştır.
  4 ... experimental
 • californication

  25.
  oldukça başarılı fornication* dizisi. ana karakterimiz Hank, bir nevi modern çağların Bukowski'si. yazıyor, içiyor, ablalarla birlikte oluyor, arada filozofça bir kaç laf ediyor, para pul umurunda değil, keyifli keyifli takılıyor. Dizinin bir diğer karakteri sex and the city'de ki kel abi (charlotte'un kocası olan avukat); lakin kendisi bu dizide mülayyim ev erkekliğini bırakmış, suicide girlse mensup sekreterini mütemadiyen cezalandırmakla meşgul.
  5 ... experimental
 • pier paolo pasolini

  11.
  farklı ve de başarılı bir yönetmen. eğer bir filmdeki tüm oyuncular, tüm sahnelerde ki buna kavga, ölüm, cenaze de dahil, anlamsız bir biçimde sırıtıyorsa biliniz ki bir pasolini filmi izliyorsunuzdur.

  binbir gece masalları'nda herkezin güzelliğine görür görmez aşık olduğu ablayı neden güzel olmayan biriine oynattığını halen anlamamışımdır.
  6 ... experimental
 • jorge luis borges

  12.
  babil kitaplığını oluşturan yazarlardan bir veya birkaçının borges'in kendi olduğu söylenir. takma isimler kullanıp öyküler yazar, daha sonra o öykülerin sadece müdürlüğünü yaptığı kütüphanede olan bir elyazmasından geldiğini söyler. Gizem sever. Yaratır da.

  ülkemizde her yayınevi değiştirdiğinde, aynı öykülerinin yerini sırasını değiştirip değiştirip bir çok kitabını basmışlar bazen sadece bir öyküsü için bizi diğer tüm öykülerini bildiğimiz kitaplara para vermek zorunda bırakmışlardır. Şimdiye kadar okuduğum en güzel derlemesi zamanında can yayınlarının bastığı "yolları çatallanan bahçe" idi.

  son olarak; beethoven'ın sağırlığıyla, borges'in körlüğü arasında bir paralellik mutlaka vardır.
  11 ... experimental
 • hatun milleti ya üşür ya işer

  ?.
  her hangi bir açık hava mekanında olduğunuzu düşünün, misal bu plaj olur, çimen olur, stadyum olur, park olur, bahçe olur. elinizde şarabınız güzel muhabbetler dönmektedir, yanınızda sevgiliniz olur arkadaşınız olur ya da bir grup insansınızdır bunlardan bir kaçı olur, hatun varsa eğer. muhabbetin en güzel yerini özenle denk getirerek;

  - ben üşüdüm, yada,
  - benim lavaboya gitmem lazım, der.

  muhtemelen yakında lavabo ya da battaniye yoktur, bu durumda ya tuvalete pardon lavaboya kadar eşlik edilir ablaya, ya da üşüdüğü için kapalı bir ortama girilir. iki durumda da ortamın güzelliği, havası, büyüsü kaybolur.
  11 -4 ... experimental
 • uyurken gitar çalmak istemek

  2.
  uykunun rem değil rfm(rapid finger movement) döneminde olur.
  5 -1 ... experimental
 • pina colada

  5.
  eğer daha bir leziz ve de daha bir alkollü olsun istiyorsanız içine 4cc'de Pasoa eklemeniz gereken kokteyl.
  4 ... experimental
 • burjuva kemal

  1.
  alıntı yapıldığı şiir;

  trabzondan bir motor açılıyor
  sa-hil-de-ka-la-ba-lık!
  motoru taşlıyorlar
  son perdeye başlıyorlar!
  burjuva kemal'in omuzuna binmiş
  kemal kumandanın kordonuna
  kumandan kahyanın cebine inmiş
  kahya adamlarının donuna
  uluyorlar

  burada bana sanki "burjuva, kemal'in omuzuna binmiş" anlamı daha kuvvetli gibi geldi, zira anlatım o şekilde devam ediyor. Bir de Nazım Hikmet'in Kuvay-i Milliye destanında Atatürk'den övgüyle bahsettiğini düşünürsek, böyle bir hakaret çelişki olacaktır. Tabi burada ne anlatmak istediğini en iyi şair bilir, ben bilmem.

  Atatürk'e hakaret varsa ayıptır, hakaret yoksa, bizim bunu hakaret olarak algılamamız ayıptır.

  edit: başlık başıma kalmış, tam hatırlamıyorum lakin ilk entry Nazım Hikmet'in Atatürk'e biçtiği lakap gibi birşeydi, ben de bunun üzerine böyle bir açıklama yapma ihtiyacı duymuştum. hörmetler.
  15 -5 ... experimental
 • bir üniversite öğrencisinde olması gerekenler

  17.
  bilinç.
  10 ... experimental
 • nichtzsche

  ?.
  almanya'da hafif nazi-punk tarzında bir grubun bu laf oyunuyla ilgili bir şarkısı vardı, "nietzche ... nicht che" diye.
  6 ... experimental
 • friedrich wilhelm nietzsche

  185.
  notlarını beyin fırtınası esnasında yazdığı, ve sonra da yayınladığı için, kitaplarında bir çok çelişkili fikir vardır. geneline bakmassanız eğer, iki farklı kitabından iki cümleyi çıkarıp bunların taban tabana zıt olduğunu görebilirsiniz. bu sebeple tehlikeli bir yazardır, anlayana faydası, anlamayana zararı vardır.
  9 ... experimental
 • yeni şeyler getiriyorum