• bir kilo makyaj ile güzel olan kız

  5.
  "bir kilo makyaj mı daha ağırdır, bir kilo patinaj mı?" diye saçmalanarak tavlanacak kızdır. severiz, eğlencelidir.
  4 -1 ... experimental
 • gecenin kör vakti yenilen yemekler

  12.
  şıp şıp yağ, löp löp et olur.
  5 ... experimental
 • cep telefonum çantamdaydı duymamışım

  ?.
  "anlıyorum seni" şeklinde cevaplanması gereken söylem.
  5 -1 ... experimental
 • ege deyişleri

  ?.
  ege bölgesine ait deyişlerdir. ozay gonlum'den bir giriş yapalım, gerisi geliverir gayrı;

  - erkek kısmı eşşeğingen, karı kısmı döşeğinden belli olur
  - yağmur yağdıktan sonra ekilen darıdan, kocasından sonra kalkan karıdan hayır çıkmaz
  - tarlayı taşlı yerden, kızı kardeşli yerden alıcaksın
  5 ... experimental
 • türkiye internet tarihi

  1.
  Önceleri tübitak ile bağlantılı olarak odtü ve bilkent'de vardı. internete bu kurumların bilgisayar laboratuarlarından girebilirdiniz. Eğer evden bağlanmak istiyorsanız, önce şehir içi telefonu çevirir gibi bu kurumlardan birini ararsınız daha sonra, santral tarafından internete bağlanırdınız. Ödediğiniz ücret şehir içi telefon konuşmasına denkti. Hoş o zamanlarda çok da vakit geçirmezdiniz internet başında, tek bildiğimiz arama motoru altavistaydı. O dönemler sohbet, forum ve mesajlaşma kavramı sadece buces bbsden ibaretti, orada da basit mesajlaşmalar dönerdi. genelde bilimsel ve sanatsaldı mesaj panoları.

  Daha sonra evlere servis sağlayan şirketler çıktı, adanet, superonline ve niceleri, o dönemler hayatımıza yahoo ve irc girdi. Yahoo'da arıyor, irc'de muhabbet ediyorduk. irc'nin ilk dönemlerinde, gerçekten çok keyifli muhabbetler dönerdi, sanat kanalları, edebiyat kanalları, mesleki ve bilimsel kanallar vardı. Geyik de dönerdi ama düzeyli bir ortam vardı. Kanallar da muhabbet ortada döner, pek özele girilmezdi.

  Servis sağlayan şirketler ve temiz chat dönemi, internet kafelerin açılmaya başlaması ve icq ile son buldu. icq ülkemizde popüler olan ilk kişisel haaberleşme programıydı ve çok kısa bir süre de çivisi çıktı. irc'ye ise internet kafelerden yapılan ataklarla birlikte zurna kültürü hakim oldu, ve birçoklarının bilgisayarından bir daha kurulmamak üzere silindi. Konuştuğunuz kişiden fotoğraf istemek, o güne kadar sadece nick olan insanların ete kemiğe bürünmesi bu döneme yansır.

  icq dönemi nispeten uzun sürdü, ve hemen sonrasında forum siteleri ve msn messenger aynı anda hayatımıza girdi, öncelikle belli konular hakkında yazdığımız yazıların kalıcı olmasını istedik, daha sonra ben şöyleyim ben böyleyim diyerek biraz da hava atmak. Sözlük fikrinin doğumuda aslında bu dönemlere denk gelir. (Belki biraz önceye diyelim tam doğru olsun.).

  Forumlar giderek geyiğe meyletmeye başladı ekşi ilk 3 nesil hükümdarlığı bitti, forumlar arkadaş bulma sitelerine döndü, sırasıyla yonja, 80630, sosyomat, facebook geldi. Artık internette bir nick değildik, adımızla adresimizle, telefonumuzla, fotoğraflarımız ve videolarımızla orada yaşıyorduk.

  irc'de özel penceresi açmanın ayıplandığı günlerden, evimize webcam kurarak hayatımızı yayınladığımız günlere çok kısa bir sürede geldik. iyi mi ettik, kötü mü ettik bilmiyorum fakat sanki pikselleştikçe gizemimizi kaybettik.
  75 -4 ... experimental
 • msn e ingilizce kişisel ileti yazmak

  ?.
  listenizde yüksek lisans yıllarınızdan, iş hayatınızdan ya da daha yaşça ufaklarımız için mesela erasmus'tan yabancı arkadaşlarınız varsa, normaldir.
  5 ... experimental
 • crayon

  2.
  çoçukluğumuzun yenen pastellerinin markası. adamlar sağlığa zararlı değil diyerek reklam yaptılar, bir nesil oturduk hapur hupur yedik.
  5 ... experimental
 • bulaşık yıkarken mp3 player dinlemek

  ?.
  (bkz: mp3 dinlenmez müzik dinlenir)

  edit : "mp3 dinlemek" kesinlikle yanlış bir kullanımdır, fakat "mp3 player dinlemek" konusunda fikir ayrılığı yaşamaktayız. bu konularda oldukça bilgili olduğuna inandığım yaralimasalcocuklari, bunun bir ad aktarması olduğunu söylüyor. haklı olma ihtimali %90. Ayrıca bu konuda hassas davranan acdcyokmetalgibisi'ne de teşekkür ediyorum.
  5 ... experimental
 • çocukluğu hatırlatan lezzetler

  68.
  pastel boya, tercihen (bkz: crayon), zira o yenebiliyordu, yani zararsızdı.
  5 ... experimental
 • avon katalogu inceleyen erkek

  3.
  abov diyen erkektir. küçük küçük şişeler içindeki garip renkli sıvıların fiyatlarını görünce ne desin adam.
  7 -3 ... experimental
 • kas telleri

  ?.
  şekil hafızalı alaşımlar'dan üretilmiş bir teldir. çalışma prensibi oldukça basittir, üretildiğinde ilk boyu kısa olan bu tel, belli bir kuvvetle uzar ve ısıtıldığında yeniden kısalır. ısıtma metodu olarak genelde üzerinden geçirilen elektrik akımı kullanılır. kaslarımız da aynı prensiple çalışdığından, insan vücudunu modellerken kullanımı çok pratiktir.
  3 ... experimental
 • şekil hafızalı alaşımlar

  ?.
  belli işlemlerle verilen ilk şeklini, deforme olsalar bile sıcaklık ile yeniden kazanan malzeme.

  örneğin uydularda bulunan dev çanak antenler, bu malzemeden yapılır, fırlatma sırasında küçük bir kutuya tıpkı bir çarşaf gibi dürülüp yerleştirilen anten, uydu yörüngeye girdiğinde radyasyon ile ısınarak çanak şeklini alır.

  japonlar aynı malzeme ile vücut ısısına göre dikleşip çıkardığınızda normale dönen sütyen yapmışlardı.

  robot biliminde en çok kullanılan uygulaması için (bkz: kas telleri)
  5 ... experimental
 • karısının açık giyinmesine ses çıkarmayan erkek

  74.
  eşini taşıyabilen erkektir.
  6 -3 ... experimental
 • sevgiliye hediye alırken satıcıya kur yapan insan

  ?.
  aslında kur yapan değil, yapılan insandır, tabi istisnalar kaideyi bozmaz. ne hikmettir bilinmez, ne zaman örneğin bir kadın giyim ya da kozmetik mağazasına gitseniz, ve de kız arkadaşınıza hediye almak isteseniz, aldığınız hediyenin fiyatına doğru orantılı olarak size kur yapılır. hele bir de cidden uğraşıyorsanız hediyeyle, sanıyorum işte o an ideal erkek arkadaş figürüne bürünüyorsunuz gözlerinde.

  peşinen edit : kimseye bir sataşmada, ya da aşağılamada bulunmuyorum. sadece bir çok kızdan duyduğum, şık bir giyim mağazasında etek bakan bir erkeğin o an için çok çekici olduğudur. mağazadan çıkınca yine aynı mal oluyoruz o ayrı*.
  3 ... experimental
 • vehicle dynamics international

  ?.
  aboneyseniz, ofisinizi dergi dışında bir çok afiş, davetiye, takvim, sticker ve de aynı yayın grubuna ait dergilerle dolduran çevre düşmanı dergi. ayrıca vehicle dynamics expo'yu düzenler.
  2 ... experimental
 • uçak nasıl uçar sorunsalı

  4.
  en basit halde şööle anlatılabilir:

  bir akışkan olan hava da tıpkı her akışkan gibi temel bir prensibe sahiptir, bu da, hızı artınca basıncı düşer, hızı azalınca basıncı artar. kanat öyle bir şekilde tasarlanmıştır ki (bkz: damla geometrisi), karşıdan gelen havanın üstünden yüksek hızla, altından ise düşük hızla akmasını sağlar, e böyle olunca nolur. kanadın altından akan düşük hızlı hava yüksek basınç, üstünden akan yüksek hızlı hava ise düşük basınca sahip olur. arada oluşan basınç farkı nedeniyle uçak havalanır.
  4 ... experimental
 • pazar günü cumadayım tabelası asan esnaf

  3.
  müslümanken hristiyanlığa geçmiş, pazar kiliseye giderken, o da cemaatla yapılan ibadet bu da diye düşünüp, eski alışkanlık cumaya gidiyorum demiştir.
  3 ... experimental
 • jack e aşık olup sawyer la olmak

  5.
  sawyer'a verip, jack'le evlenmek.
  5 -1 ... experimental
 • avrupa nın pkk yi terör örgütü olarak görmemesi

  24.
  batının sadece teknolojisini almamız, ahlakına bulaşmamamız lafını doğrular nitelikte olmuştur.
  5 ... experimental
 • genetik algoritma

  2.
  optimizasyon metodudur, severiz. en basit tanımı saldım çayıra mevlam kayıra'dır.
  5 ... experimental
 • yeni şeyler getiriyorum